Japon Otomobil Markası, Honda Türkiye Fabrikası Satıldı Yeni Sahibi Habaş Grubu.

Monarch

Yönetici
System Admin
Puanı
2
Web
www.startr.org
Eğitim
Üniversite
İlgi Alanı
Java
Şekerpınar’da bulunan ve 2021 Eylül ayında kapanacak olan Japon otomobil markası Honda’nın fabrika binası 550 milyon TL ye satıldığı öğrenildi.Japon otomobil markası Honda’nın Gebze Şekerpınar'da bulunan fabrikasının 2021 Eylül'de kapanacağı duyurulmuştu. Ancak otomotiv sektörünün tanınan isimlerinden Emre Özpeynirci, Honda Türkiye'nin Gebze'deki fabrikasını SBK Holding'in aldığını duyurdu.

Özpeynirci sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Eylül 2021'de kapanacağı açıklanan Honda Gebze fabrikasının yeni sahibi belli oldu. SBK Holding, iştiraki Hexagon Mühendislik adına fabrikayı 510 milyon TL'ye satın alıyor. Bu fabrikada elektrikli araç üretimi yapılacakmış" ifadelerini kullandı.

Honda, 2019’un başında yaptığı açıklama ile yapısal bir reforma gittiğini ve artık elektrikli otomobil üretimine ağırlık vereceğini duyurmuştu. Bu reformun bir parçası olarak Türkiye ve İngiltere’deki fabrikaların kapatılmasına karar verildi.

1992’den bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren ve 1997’den beri Gebze’de üretim yapan Honda Türkiye, 2019 yılında yaptığı açıklama ile anılan tesisteki üretimini 2021 yılı itibariyle durduracağını duyurmuştu. Bu açıklamadan sonra, uzun bir süredir fabrikanın yeni sahibinin kim olacağı merak ediliyordu. Honda Türkiye AŞ tarafından cuma günü yapılan açıklama ile birlikte fabrikanın yeni sahibi belli oldu. Honda Türkiye Fabrikası için Habaş Topluluğu’na devredilmek üzere anlaşıldığını duyurdu.

TARİH EYLÜL 2021
Japon üreticiden yapılan açıklamada,
Honda Türkiye AŞ, Gebze’deki üretim tesislerini HABAŞ Topluluğuna devretmek üzere anlaşmaya varmıştır. Taraflar arasında varılan anlaşma neticesinde söz konusu taşınmazın teslim tarihi Eylül 2021’den sonra gerçekleştirilecektir. 1992 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren Honda, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da müşterilerine pazarlama, satış ve satış sonrası operasyonları ile en kaliteli hizmeti sunmaya devam edecektir. Faaliyetlerine İstanbul’daki Genel Müdürlüğünde devam edecek olan Honda Türkiye AŞ, etkin bayi ağı ile ülkemiz için değer yaratmayı sürdürecektir” denildi.

YILLIK KAPASİTESİ 38 BİN ADETTİ
İlk olarak 1997 yılında Gebze’deki fabrikasında üretime başlayan Honda Türkiye bu fabrikada Civic modelini üretiyordu. Yıllık 38 bin adetlik üretim kapasitesine sahip olan fabrikanın çalışan sayısı ise 770 kişiydi. Honda buradaki üretimini durduracağını 2019 yılında yaptığı bir açıklama ile kamuoyuna duyurmuştu. Bu açıklamada 2021 yılı itibariyle Gebze’deki fabrikada Civic üretiminin tamamen duracağını ve Japon markanın yalnızca pazarlama faaliyetleri ile Türkiye’de kalmaya devam edeceği belirtilmişti.

FABRİKANIN YENİ SAHİBİ KİM ?
YÜZDE 100 yerli sermayeye sahip olan Habaş Topluluğu, 1956 yılında kurulmuş ve birçok farklı sektörde faaliyet gösteriyor. İlk olarak “Hamdi Başaran Topkapı Oksijen Fabrikası” adı ile temelleri atılan topluluk, temel olarak sınai ve tıbbi gazlar, çelik, elektrik enerjisi, ağır makina, tüp ve kriyojenik tank üretimleri yanında sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG), sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) ve sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) dağıtımı yapan, liman ve deniz taşımacılığı hizmetleri sunan bir sanayi kuruluşları topluluğu.

KuLvar Turkey, Freelance iş Ortaklıkları ve ilanları, Freelance Tanıtım Yazısı Satışı, Web Yazılım Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

KuLvar.Net - Hakkında!

KuLvar.Net ???????? Destek Forumu, Tamamen Ücretsiz ve "Karşılıksız" Hizmet Vermektedir."Resmi Kurum" ve Markalar ile Resmi Hiç Bir Bağımız Yoktur.!

KuLvar.Net - Bilgilendirme!

KuLvar.Net ???????? Destek Forumunda, Paylaşılan Mesajlar, Konular, ve Resimler'den Doğabilecek,Tüm Yasal Sorumluluk'lar Paylaşan Kişiye Aittir.!